Sužinok daugiau

Kaip išsirinkti?

Kaip išsirinkti jums tinkantį peilį?

Kaip žinia norint pagaminti puikų patieklą reikia turėti gerus įrankius, peilis šiuo atveju yra pats svarbiausias įrankis mūsų virtuvėje. Todėl norint, kad maisto gamyba būtų maloni, o svarbiausia saugi, todėl reikalingas geras, kokybiškas peilis. Bet kaip išsirinkti gerą peilį, kai jų tokia gausybė?

Visų pirmą reikia atkreipti dėmesį į tai kas turi nepriekaištingą istoriją peilių/kardų gamyboje, šiuo atveju turbūt visi esate girdėje apie Japonų kultūroje kurtus kardus, kuriuos net šiomis dienomis archeologai randa nepraradusius savo aštrumo. Šią samurajų kardų gaminimo technologiją jie perkėlė ir gamindami peilius, todėl ši šimtmečius gyvuojanti peilių gaminimo technologija leidžia sukurti tobulą įrankį mūsų virtuvei.

Taigi žinome kur žiūrėti renkantis peilį, dabar reikia sužinoti į ką derėtų atkreipti dėmesį renkantis šį įrankį. Tačiau pirma turite nuspręsti, kokie yra Jūsų poreikiai virtuvėje, galbūt Jums reikia šefo peilio, kuris padės nudirbti didžiąją dalį maisto gamybos darbų, pjaustant mėsą, žuvį, ar daržoves, o gal būt Jums reikia specealizuoto peilio kaip Petty, kuris padės ruošiant vaisius ir daržoves. Tad turite sužinoti kokios paskirties peilio Jums reikia. Plačiau apie kiekvieną peilį žemiau.

Žinome kur ieškoti, žinome kokio reikia, tačiau vis tiek peilių yra begalė. Ką daryti? Siūlome atkreipti dėmesį į dešimt svarbiausių dalykų renkantis peilį.

 1. Peilio tipas ir paskirtis

 2. Dydis

 3. Metalas

 4. Ašmenys

 5. Rankena

 6. Dizainas

 7. Konstrukcija

 8. Gamyba

 9. Kaina

 10. Priežiūra

Peilio tipas ir paskirtis

Japoniškų peilių yra įvairių tipų, kiekvienas iš jų naudojamas skirtingiems maisto gaminimo tikslams. Tad trumpai apie juos.

 • Santoku - šis peilis skirtas mėsai, žuviai, daržovėms.

 • Gyuto - universalus peilis, labiausiai tinkantis mėsos pjaustymui.

 • Deba - peilis skirtas žuvies pjaustymui ir darinėjimui.

 • Sashimi - peilis skirtas pjaustyti mėsą ar žuvį, puikiai tinka gaminant suši.

 • Nakiri - daržovių pjaustymo peilis

 • Petty - peilis skirtas nulupti daržoves bei vaisius, taip pat pjaustyti kai reikia tikslumo.

 • Pankiri - duonos pjasutymo peilis.

Dydis

Galimi įvairaus dydžio peiliai, viskas priklauso nuo pasirinkto peilio paskirties ir nuo Jūsų rankos dydžio, jei Jūsų rankos yra mažos, tada greičiausiai patogiausiai jausitės su mažesniu peiliu iš Jūsų pasirinktos peilių grupės ir atvikščiai.

Metalas

Japoniško peilio ašmenų dalis yra labai svarbi, kadangi visi pjūviai prasideda ašmenimis, todėl labai svarbu žinoti koks plienas naudojamas Jūsų pasirinkto peilio ašmenims.

Čia mes galime skirti plieną į dvi grupes: nerūdijantis plienas ir anglies plienas.

Nerūdijantis plienas paprastai yra kietesnis ir mažiau aštrus nei anglies plienas, tačiau šis plienas savo aštrumą išlaiko ilgesnį laiką.

Anglinis plienas yra aštresnis nei nerūdijantis plienas ir jį lengviau galąsti, tačiau jis yra trapesnis ir geba rūdyti, todėl šis peilis reikalauja ypatingos priežiūros.

Ašmenys

Čia galime skirstyti peilius į dvi dalis: vienašmenius (Japoniško tradicinio dizaino) ir dviašmenius peilius (Europietiško dizaino). Dviašmeniai peiliai dažniausiai šlifuojami iš abiejų pusių vienodu kampu (žinoma būna ir išimčių). Tuo tarpu vienašmeniai turi tik vieną galandinimo pusę ir yra pagaminti iš kietesnio plieno taip išlaikydami aštrumą ilgesnį laiką. Prieš pasirinkdami peilį turite apgalvoti kai kuriuos faktorius.

 • Dviašmeniai peiliai dažniausiai būna plonesni nei vienašmeniai peiliai.

 • Vienašmeniai peiliai gali pjauti šiek tiek į dešinę arba į kairę priklausomai nuo ašmenų pusės.

 • Dėl kietesnio plieno vienašmenis peilis gali būti trapus, todėl konkretiems pjovimams turėtumėte pasirinkti tinkamą peilį.

 • Vienašmeniai peiliai pritaikyti arba kairiarankiams arba dešiniarankiams (jei ašmenys dešinėje tai peilis skirtas dešiniarankiui ir atvirkščiai).

Rankena

Yra dviejų tipų rankenos. Wa (Japoniško) stiliaus ir vakarietiško stiliaus rankena. Į Japoniško peilio medinę rankeną peilis yra įklijuojamas, tuo tarpu vakarietiškos rankenos medinė dalis yra prikniedyta prie pelio renkenos tvirtinimo dalies. Tik gerai pasirinkta rankena Jums leis patogiai pjauti ir valdyti peilį. Dabar pakalbėkime apie privalumus ir trūkumus.

 • Peilis su Japoniško stiliaus rankena yra lengvesnis ir labiau vertinamas nei peilis su vakarietiško stiliaus rankena.

 • Peilis su vakarietiško stiliaus rankena yra sunkesnis, nes per visą rankeną yra plieninė peilio dalis. Pjūvio metu traukiant peilį atgal, gali būti nepatogu dėl peilio rankenos svorio centro.

 • Sulūžusią Japoniško stiliaus rankeną yra lengviau pakeisti lyginant su vakarietiško stiliaus peilio rankena.

Dizainas

Kaip ir minėjome, Japoniško stiliaus peilis dažniausiai būna vienašmenis, todėl jis būna aštresnis. Tačiau po antro pasaulinio karo dviašmeniai peiliai išpopulerėjo. Tačiau, jei visgi nusprendėte isigyti vienašmenį peilį, turėtumėte apsvarstyti šiuos faktus.

 • Jei esate kairiarankis, turėtumėte isigyti peilį, kurio ašmenys yra kairėje pusėje.

 • Vienašmeniai peiliai skirti žmonėms, kurie turi gerus įgudžius, kitu atveju galima susižaloti, nes peilis linkęs krypti kairėn arba dešinėn (priklauso nuo ašmenų)

 • Rankenos dizainas taip pat labai svarbus, kuo patogesnė rankena, tuo lengviau dirbti su peiliu.

 • Kairės pusės vienašmeniai peiliai su WA rankena yra retas dalykas ir dažnai būna nepatogūs naudotojui, todėl siūlytume rinktis vakarietišką rankeną.

Kaina

Tikiuosi išsirinkote kuris peilis Jums tinkamiausias. Akivaizdu, kad norite įsigyti geriausią peilį, bet kaipgi su kaina. Galite pastebėti, kad geriausių peilių kaina yra aukštesnė. Be abejo norite geriausios kokybės ir prieinamos kainos derinio. Tačiau prieš pasirinkdami kainą turite įvertinti peilio kokybę. Japoniško peilio kainą sudarantys veiksniai yra šie:

 • Ašmenų gamybai naudojamo plieno ir alternatyvių medžiagų kokybė.

 • Peilio rankenos kokybė ir pusiausvyra.

 • Metodas naudojamas ašmenims gaminti.

 • Ašmenų aštrumas ir jų ilgaamžiškumas.

 • Gamybos kokybė.

Taigi jei norite geriausios kokybės, Jums gali tekti sumokėti šiek tiek daugiau, arba galima pasirinkti vidutinę kokybę už vidutinę kainą, kuri puikiai tinka pradedantiesiems.

Priežiūra

Taigi, nusipirkote peilį, tad dabar turite galvoti apie jo priežiūrą. Jūsų peilio ašmenys surūdijusios ir neaštrios. Jei Jums tai nerūpi, Jūsų pinigai išsvaistyti veltui. Su tokiu peiliu nepasieksite norimo rezultato, kurio tikėjotės. Taigi kaip išlaikyti peilio kokybę?

 • Dar šiek tiek investuokite į galandinimo akmenis. Tai padės palaikyti peilio aštrumą.

 • Naudokite tik kokybišką medinę lentelę pjaustant produktus.

 • Įsitikinkite, kad Jūsų peiliai padėti saugiai, peilio ašmenys nesiliečia su jokiais pašaliniais daiktais.

 • Camellia arba Tsubaki aliejus ant tradicinio Japoniško peilio ašmenų padės išlaikyti ilgaamžiškumą.

 • Peilį nuplaukite, nusausinkite švelniu rankšluoščiu ir patepkite aliejumi, kad peilis nerūdytų.

Tikiuosi šis straipsnis Jums padėjo apsispręsti renkantis peilį. O mūsų parduotuvėje tikrai išsirinksite sau tinkantį bei patinkantį peilį.

Konstrukcija

Vienas svarbiausių dalykų Japoniškuose peiliuose yra plienas, o ypač tada, kai plienas naudojamas pjovimui. Yra dviejų tipų konstukcijos. Hanyaki (anglies mono plienas) ir laminuotas peilis. Anglinio plieno peiliai yra skirti labiau patyrusiems, o laminuotos konstrukcijos peiliai yra skirti kasdienėms reikmėms, nereikalaujantys daug įgūdžių juos naudojant.

 • Hanyaki ašmenys ilgaamžiškesni lyginant su laminuotos konstrukcijos.

 • Tikri šefai savo virtuvėje nori turėti Hanyaki konstukcijos peilius.

Gamyba

Aukščiausios kokybės įrankiai gaminami Sakai, Osaka Japonijoje nuo 16-to amžiaus. Japonai pagerino savo peilių reputaciją kai pradėjo gaminti peilius derindami šiuolaikinę techniką su tradiciniais metodais. Apie 90% Japonijos virtuvės šefų naudoja peilius iš Osakos. Seki ir Osakoje pagaminti peiliai išlaiko aukščiausius standartus ir yra daug aštresnis už vakarietiškus peilius.

______________

______________

______________

“Lotus Katana apie kokybę ir geriausią patirtį virtuvėje“

Išmėginkite tai ir jūs

LOTUS KATANA

Rekvizitai:
Individualios veiklos nr: 1036499
Agnė Leskauskaitė
info@lotuskatana.com
+37064657642
Kaunas, Lietuva

Gauti naujienlaiškį